Hırvatistan

Roma ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hırvatistan kıyıları, bu uygarlıklara ait mirası günümüze taşıyor. Dünya'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Adriyatik incisi Hırvatistan‘ın bine yakın adası bulunmaktadır ve adalar ana karaya yakındır. Turizm sektörünün önemli kısmı deniz turizminden sağlanmakta olup Orta Çağ kıyı kentleri ve yaz boyunca gerçekleştirilen birçok kültürel etkinlik dolayısıyla marinalara her yıl 16 bin kadar yat yaklaşmaktadır. Dubrovnik'in yanı sıra, Hvar, Rovinj, Split, Rijeka, Pula, Şibenik gibi şehirler turistlerin tatil için tercih yerler arasında. Muhteşem manzaralara doyup, berrak sularda yüzmek için Hırvatistan sizi bekliyor.

Splİt


Tarihi ve kültürel anıtları içinde barındıran bu şehir geleneksel ve modern çizgileri uyumlu bir şekilde dengede tutmayı başarmıştır. Split tarihini inceleyebileceğiniz Arkeoloji Müzesi, Split Akvaryumu, ikinci İbiza lakaplı Hvar Adası, şehrin yerleşim tarihini başladığı Eski Şehir bölgesi, şehir manzarasını doyasıya yaşayabileceğiniz Marjan Tepesi, saray ile aynı dönemde imparatorun dinlenme yeri olarak inşa edilen St. Dominius Katedrali ve Sinagog görmeniz gereken diğer turistik noktalar olarak tanınıyor. Split, Hırvatistan'ın kıyı şeridini keşfetmek için harika bir kalkış noktasıdır. Split'e yakın ve ziyaret etmeye değer birçok ilgi çekici alan bulunmaktadır. Güzel kumsalları ile dikkat çeken Brac adası görülmesi gereken yerlerdendir.

Kornati


Kornati Adaları, 140 ada ve adacıklardan oluşan bir takımadadır. Büyük ölçüde ıssız olan adalar zeytinliklere, üzüm bağlarına ve meyve bahçelerine bakmaya gelen Murter Adası halkına aittir. Meraklı gözlerden uzak müthiş izole koylar, Akdeniz'deki en iyi yiyeceklerden bazılarını sunan gizli restoranlar bulacaksınız. Doğal güzelliği, sayısız koyları ve kristal berraklığındaki mavi sularıyla muhteşem bir coğrafyadır.

Zadar


Taş Devri'nden kalma insan hayatının en eski izlerini taşırken, çok sayıda yerleşim yeri Neolitik Çağ'a kadar dayanır. Roma, Bizans ve Avusturya - Macaristan ve Venedik Cumhuriyeti himayesinde kalan şehrin kimliği, tüm bu kültürlerin eşsiz karışımından meydana geliyor. Zadar'da en ideal yelken sezonu Mayıs-Ekim ayları ve arasındadır.